Szacuje się, że na całym świecie ok. 186 mln osób doświadcza trudności z poczęciem dziecka. Oznacza to, że zaburzenia płodności mogą dotykać nawet co piątą parę w wieku reprodukcyjnym.
To jednak kobiety biorą na siebie poczucie winy związane z problemem zajścia w ciążę. Czują się niekompletne, naznaczone, gorsze. Towarzyszy im również poczucie winy za zaistniałą sytuację, nawet wtedy, kiedy problem z płodnością jest po stronie partnera. Comiesięczna walka o ciążę, comiesięczna nadzieja, comiesięczne ukrywanie łez, kiedy pojawia się okres …
Kolejne nieudane próby zajścia w ciążę powodują stopniowe wycofanie się z życia społecznego, zmniejszenie kontaktu z kobietami posiadającymi dzieci, wpływają na pogorszenie się relacji damsko -męskich. Powoli zakrada się depresja …
Samotne w swoim bólu, niezrozumiałe, obwiniające się … cierpią.
Dlatego jako Fundacja Novis Plus pragniemy normalizować tematu niepłodności. Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której kobiety mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, poczuć zaakceptowane i wartościowe, zrozumieć to co dzieje się w ich życiu, w ich ciele jak również w ich głowie. Chcemy, aby poczuły się zrozumiałe.
Pragniemy uczyć mówić o tym, że droga do macierzyństwa ma różne twarze i każda z kobiet, ma prawo, aby prosić o pomoc, przyznać się do bezradności, cierpienia a problemy z zajściem w ciążę nie definiują jej jako kobiety.
Nasz projekt „NIE nieKOMPLENTA – sztuka mierzenia się z niepłodnością” wspiera i pomaga kobietom.
Zapraszamy na cykl spotkań w krakowskim HEVRE, w trakcie, których poruszymy tematy związanie z niepłodnością. Będziemy rozmawiać z lekarzami, psychologami oraz osobami, które doświadczyły niepłodności.
📆Inauguracja projektu odbędzie się 25.09.2023 o godz.19:00 w HEVRE w Krakowie.
Rozpoczniemy od intymnej rozmowy, dotyczącej trudnej drogi do macierzyństwa Magdaleny Kluz, która pięć lat starań o dziecko zatrzymała na płótnie. Podczas tego wyjątkowego wieczoru będzie można podziwiać jej obrazy, które są swoistym pamiętnikiem radzenia sobie z niepłodnością.
„Odkąd pamiętam bardzo lubiłam dzieci, ich energię, otwartość, radość i szczerość. Zawsze czułam, że chciałabym zostać mamą, że bez tego nie poczuję sensu w moim życiu. To było bardzo silne we mnie. Gdy zaczęliśmy z moim partnerem myśleć o rodzicielstwie poczułam, że to będzie bardzo ważny czas. Ale to rodzicielstwo mimo starań i chęci nie przychodziło … po jakimś czasie zaczęłam tracić poczucie sensu i jakiejkolwiek kontroli. Coraz silniejsze było we mnie poczucie właśnie niekompletności. Ja sama bez dziecka, które zawsze czułam, że nada mojemu życiu sens byłam jakaś niewystarczająca i niekompletna. Dzisiaj rozumiem i czuję, że każda kobieta jest kompletna, niezależnie od tego czy może albo chce być mamą.” – opowiada artystka.
Naszym gościem specjalnym będzie Pani Doktor Anna Knafel, która jest jednym z najwybitniejszych lekarzy pomagających kobietom zostać mamami. Pani Doktor odpowie na pytanie, które zadaje sobie coraz to większa ilość pacjentek – „Niepłodność i co dalej?”. Będzie to rozmowa o tym, co jest ważne w drodze, aby zostać rodzicem.
Zapraszamy wszystkich, którym temat niepłodności jest bliski. Postarajmy się normalizować temat niepłodności i dać wsparcie kobietom. Razem możemy więcej.
Prosimy o udostępnienia.
Parter wydarzenia:
Krakovi