O projekcie
NIE nieKOMPLETNA – sztuka mierzenia się niepłodnością
Szacuje się, że na całym świecie ok. 186 mln osób doświadcza trudności z poczęciem dziecka. Oznacza to, że zaburzenia płodności mogą dotykać nawet co piątą parę w wieku reprodukcyjnym. Pomimo, że problem w takim samym stopniu dotyczy kobiet jak również mężczyzn, to w większości to właśnie kobiety biorą na siebie poczucie winy związane z problemem zajścia w ciążę. Czują się niekompletne, naznaczone, gorsze. Towarzyszy im również poczucie winy za zaistniałą sytuację, nawet wtedy, kiedy problem z płodnością jest po stronie partnera. Comiesięczna walka o ciążę, comiesięczna nadzieja, comiesięczne ukrywanie łez kiedy pojawia się pierwsza krew … Kolejne nieudane próby zajścia w ciążę powodują stopniowe wycofanie się z życia społecznego, zmniejszenie kontaktu z kobietami posiadającymi dzieci a nawet wpływają na pogorszenie się relacji damsko -męskich. Samotne w swoim bólu, niezrozumiałe, obwiniające się … cierpią. Pragniemy normalizować temat dotyczący problemu z zajściem w ciążę. Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której kobiety mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, poczuć akceptowane i wartościowe. Spotkania, dzięki którym kobiety nie będę cierpiały w milczeniu oraz osamotnieniu, spotkania po których ponownie będę miały nadzieję. Pragniemy uczyć mówić o tym, że macierzyństwo ma różne twarze i każda z kobiet ma prawo aby prosić o pomoc, przyznać się do bezradności, cierpienia a problemy z zajściem w ciążę nie definiują jej jako kobiety. Nasz projekt wspiera kobiety. Spotkania pełne inspiracji i ciepła pozwolą im na odnalezienie bezpiecznej przestrzeni w której mogą porozmawiać z psychologiem i innymi kobietami. Pamiętajmy, że czasem samo “bycie bez słów” daje ukojenie.
Cel projektu
Pragniemy normalizować temat dotyczący problemu z zajściem w ciążę oraz sytuacji z jakimi zmaga się kobieta pragnąca dziecko. Stworzyć przestrzeń w której kobiety mogą się wspierać, wymieniać doświadczeniami, być dla siebie. Znaleźć odpowiedzi na pytania, których wstydzą się zadać.
Działania
Co miesiąc będziemy się spotykać w Hevre na krakowskim Kazimierzu, aby rozmawiać z lekarzami oraz psychologami, którzy przybliżać nam będą temat niepłodności Naszymi gośćmi będą też osoby, których bezpośrednio dotyczy ten problem.
Pierwszemu spotkaniu w Hevre towarzyszyć będzie wernisaż obrazów stworzonych w trakcie procesu starania się o dziecko pt. NIE nieKOMPLETNA. Intymna podróż po kobiecych emocjach.
Dla grupy 15 kobiet przygotowaliśmy warsztaty Arteterapii, w trakcie których będą mogły otworzyć się przed sobą, skorzystać ze wsparcia psychologa, pobyć w bezpiecznej przestrzeni, dać upust swoim emocjom poprzez sztukę.
Spotkania w Hevre
Naszym gościem specjalnym podczas pierwszego spotkania będzie Pani Doktor Anna Knafel, która jest jednym z najwybitniejszych lekarzy pomagających kobietom zostać mamami. Pani Doktor odpowie na pytanie, które zadaje sobie coraz większa ilość pacjentek – „Niepłodność i co dalej?”.
Rozmowa o tym, co jest ważne, aby zostać rodzicem.
Zadamy pytania, które czasem zawstydzają, których boimy się zadać. Postaramy się szukać odpowiedzi ale równocześnie dać nadzieję.
Terminy wydarzeń w Hevre w 2023 roku
25.09.2023
17.10.2023
21.11.2023
12.12.2023
Wernisaż „NIE nieKOMPLETNA”
Wernisaż malarstwa Magdaleny Kluz, pokaże pięcioletnią historię starania się o dziecko, zatrzymaną na płótnie. Będzie to bardzo intymna podróż, po emocjach towarzyszących kobiecie walczącej o szansę bycia mamą.
Obrazy autorki intrygują, wzruszają, poruszają, nie dają o sobie zapomnieć.
Trudne stany emocjonalne, spowodowana nieudanymi próbami zajścia w ciążę ukryte są w postaciach różnorodnych kobiet.
Sztuka wyciągnęła mnie z bardzo ciężkiego stanu, w jakim znalazła się moja głowa po kilku latach starania się o dziecko i kolejnych poronieniach. Malując zapominałam o tym, że jutro czeka mnie kolejne USG, zastrzyki, garść tabletek i wizyta u ginekologa. Przez te kilka chwil zapominałam o tym, który to dzień cyklu i mogłam po prostu “być”. Po kilku latach starania się o dziecko, byłam już zmęczona fizycznie i psychicznie. Nie potrafiłam się prawie niczym cieszyć i nie czułam wewnętrznego spokoju. To mnie wykańczało. Jakoś instynktownie wróciłam wtedy do malowania. To nie było łatwe, bo na obrazach nie malowałam mojej fizycznej postaci, tylko “kradłam” cudzą twarz, ale na tych obrazach tak naprawdę jestem ja, a w zasadzie stan mojej głowy w tamtym czasie. To są autoportrety… Malowałam i płakałam. Nie – ja ryczałam. Nie od razu przynosiło mi to ulgę. Jednak po jakimś czasie poczułam, że taka twórcza aktywność powoli mnie wyciąga na powierzchnię i oswajam się z tym bólem i pustką. Z czasem malowanie zaczęło mi tę pustkę zapełniać.
Warsztaty Arteterapii
Arteterapia jest formą pracy terapeutycznej, która łączy sztukę i proces twórczy z psychoterapią.
Śpiew, malarstwo, taniec, rzeźba – to formy ekspresji artystycznej, które dają nam możliwość uzewnętrznienia emocji, potrzeb a nawet lęków.
Działania arteterapeutyczne mają szerokie pole oddziaływań, gdyż wpływają na kilka poziomów rozwoju jednocześnie: manualny, kinestetyczny, wyobrażeniowy, sensomotoryczny, emocjonalny, podświadomy.
W naszej bezpiecznej przestrzeni kobiety będą mogły wyrazić swoje emocje poprzez sztukę : malarstwo, aktorstwo, ceramikę.
To czy będą w zajęciach aktywnie uczestniczyć zależy wyłącznie od nich. Mogą również po prostu przyjść, posiedzieć w ciszy czy też porozmawiać z psychologiem, który będzie do ich dyspozycji.
Spotkania, które będą się odbywać raz w miesiącu to czas wyłącznie dla nich, aby móc dać upust zgromadzonym emocjom i poczuć się zrozumiane.
Gorąco wierzymy, że razem możemy więcej
Jesteśmy przekonani, że razem możemy pomagać kobietom, które marzą aby zostać mamami. Razem, możemy również normalizować zagadnienia związane z niepłodnością, po to aby żadna kobieta nie czuła się nieKOMPLETNA.